İşlemlere başlamadan önce, AlmaLinux’un kararlı sürümünün indirilmesi gereklidir. AlmaLinux’un kararlı sürümünü, AlmaLinux’un sitesinde “Download ISOs” sekmesinde bulabilirsiniz.

Minimal.iso= İşlevsel bir Linux sistemi için gereken minimum paketi içerir. GUI içermez.

Dvd.iso= Minimal paketler artı bazı yardımcı paketleri, temel geliştirme paketleri ve GUI içerir. DVD’ye sığabilecek boyutu 3,7 GB’dir.

Sistemi önyükleme aygıtıyla önyükleyin ve Install AlmaLinux 8 seçeneğini seçin.

Sistem dilini seçerek kuruluma devam edin.

Sistem dilini seçtikten sonra, aşağıdaki gibi bir kurulum sayfası, kullanıcının karşısına gelicektir.

Yapılması gereken ilk şey, ağın kurulmasıdır. AlmaLinux, temel paketleri ve diğer gerekli dosyaları indirebilmek için aktif bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar.

Otomatik dhcp ayarları ile bağlantı kurulamıyorsa, dhcp ayarları manuel moda getirilmeli ve ipv4 ayarları kullanıcının bilgilerine göre düzenlenmelidir

Sonraki adım root parolasını, klavye düzenini, saat-tarih ve disk bölümlemesini ayarlamaktır. Root parolası belirlendikten sonra saati, tarihi ve klavye düzenini ayarlayın. Disk bölümleme ayarlarının içinde, kullanılacak diski seçin ve ardından Done tuşuna basınız.

Ardından, Begin Installation butonuna basılmadan önce, Software Selection bölümünde hangi ek paketlerin kurulacağı seçilmelidir.

Bu kısma kadar herşey doğru ayarlanabildiyse, bölümlerin altlarında hiç bir uyarı olmamalıdır. Adımlar tamamlandıktan sonra Begin Installation butonuna tıklayarak kurulumunuza başlayabilirsiniz. Uygun bir kurulum sayfası aşağıdaki gibidir.

Yükleme tamamlandıktan sonra, temel network paketlerinin de indirilmesi önemlidir. Bu paketler tek bir komut ile yüklenebilir. Bu komuta temel ihtiyaç duyulan diğer paketler de eklenebilir.

# yum install vim bind-utils net-tools wget rsync netctl openssh-server dnsutils atop

Atop yüklenirken sorun ile karşılaşılırsa wget komutu ile yükleme gerçekleştirilmelidir.

# wget http://www.atoptool.nl/download/atop-2.1-1.i586.rpm

İndirme işlemleri tamamlandıktan sonra aşağıdaki komut ile AlmaLinux’un hangi grup paketlerinin sistemde yüklü olduğu görüntülenebilir ve eksik olanlar kullanıcı ihtiyacı doğrultusunda indirilmelidir.

# yum group list

Minimal yükleme yapıldığı için sistemde GUI yoktur, eğer bir GUI ihtiyacı var ise : Workstation seçeneği ile indirme yapılmalıdır. Bu seçenek kullanıcıya Gnome Desktop Environment sağlayacaktır, aynı zamanda bir Workstation‘da olması gereken çoğu paket de indirilmiş olacak.

# yum group install workstation

İndirme bittikten sonra aşağıdaki komut ile masaüstüne geçiş yapılabilir.

# startx &

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir